Skip to content

323 Fourth AveBellmawr, NJ 08031

Built 1948

Last Sale Date
Jul 12, 2050

Property Information

Block104
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
38%
Improvement Value:$89,900
62%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,913+0.2%
2024$4,905-3.2%
2023$5,065+1.4%
2022$4,993+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 12634, Page 738

Property Sale

Sale
$78,270

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 11534, Page 1030Recorded11/2/2020

Property Sale

Sale
$129,900

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9906, Page 1464Recorded10/25/2013

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 9703, Page 1588

Property Built

Built

Year Built: 1948