Skip to content

15 N Bellmawr AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Oct 19, 1973

Property Information

Block119
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
34%
Improvement Value:$127,400
66%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,049+0.2%
2024$7,038-3.3%
2023$7,275+1.5%
2022$7,169-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft1,902DeedBook 3305, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1965