Skip to content

421 E Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1942

Last Sale Price
$29,900
Last Sale Date
Jun 9, 1978

Property Information

Block119
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,103
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
32%
Improvement Value:$106,600
68%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,680+0.2%
2024$5,671-3.3%
2023$5,864+1.5%
2022$5,777+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$29,900

To:

Sq Ft1,103DeedBook 3565, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1942