Skip to content

37 Wilson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1951

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Mar 30, 1979

Property Information

Block91
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,113
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
34%
Improvement Value:$108,400
66%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+0.2%
2024$6,208-3.2%
2023$6,410+1.4%
2022$6,320+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Sq Ft1,113DeedBook 3629, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1951