Skip to content

532 E Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1942

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Aug 1, 2001

Property Information

Block121
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,700
32%
Improvement Value:$131,100
68%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,292+0.2%
2024$7,280-3.2%
2023$7,517+4.1%
2022$7,223+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000

To:

Sq Ft2,078DeedBook 5185, Page 793

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 4727, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1942