Skip to content

449 Chester AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965
Other Exempt

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block125
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
31%
Improvement Value:$148,900
69%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$8,418+1.4%
2022$8,299+1.0%
2021$8,215+1.6%
2020$8,085+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 12890, Page 1357

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,564DeedBook 10493, Page 99Recorded9/29/2016

Property Sale

SaleMulti
$124,900

To:

DeedBook 5086, Page 915

Property Sale

SaleMulti
$118,500

To:

DeedBook 4608, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1965