Skip to content

445 Chester AveBellmawr, NJ 08031

Built 1970

Last Sale Date
Sep 29, 2067

Property Information

Block125
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SLF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
29%
Improvement Value:$137,000
71%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,299+0.2%
2024$7,288-3.2%
2023$7,525+1.4%
2022$7,419+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 12508, Page 1963

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,632DeedBook 11809, Page 557Recorded7/29/2021

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 7487, Page 943

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 4923, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1970