Skip to content

1113 Logan AveBellmawr, NJ 08031

Built 1941

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block12
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
35%
Improvement Value:$93,000
65%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,408+0.2%
2024$5,400-3.2%
2023$5,576+1.4%
2022$5,497+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,457DeedBook 11316, Page 1934

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3735, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1941