Skip to content

1109 Logan AveBellmawr, NJ 08031

Built 1941

Last Sale Price
$12,500
Last Sale Date
Dec 4, 2067

Property Information

Block12
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$122,500
71%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,524+0.2%
2024$6,514-3.2%
2023$6,726+1.4%
2022$6,631+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 3029, Page 233

Property Sale

Sale
$12,500

To:

Sq Ft1,457DeedBook 3029, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1941