Skip to content

528 Roberts AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Date
May 12, 2066

Property Information

Block131
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,691
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,200
29%
Improvement Value:$127,700
71%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,804+0.2%
2024$6,793-3.2%
2023$7,014+5.2%
2022$6,665+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965