Skip to content

301 Oakland AveBellmawr, NJ 08031

Built 1970

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block136
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,400
47%
Improvement Value:$66,600
53%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,728+0.2%
2024$4,720-3.2%
2023$4,874+1.4%
2022$4,805+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 12244, Page 776

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 11081, Page 13Recorded3/1/2019

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 10020, Page 1547Recorded6/9/2014

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 4556, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1970