Skip to content

12 W Chestnut AveBellmawr, NJ 08031

Vacant Land

Last Sale Price
$84,800
Last Sale Date
Jun 1, 2000

Property Information

Block139
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$73,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,780+0.2%
2024$2,775-3.2%
2023$2,866+1.4%
2022$2,825+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$84,800

To:

DeedBook 5093, Page 36

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 3591, Page 681