Skip to content

57 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Commercial

Last Sale Price
$22,500
Last Sale Date
Apr 20, 1978

Property Information

Block140
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,800
41%
Improvement Value:$114,900
59%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,364+0.2%
2024$7,352-3.2%
2023$7,591+1.4%
2022$7,484+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$22,500

To:

DeedBook 3560, Page 301