Skip to content

54 N Black Horse PikeBellmawr, NJ 08031

Commercial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block85
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1SF2G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
52%
Improvement Value:$91,800
48%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,254+0.2%
2024$7,242-3.2%
2023$7,478+1.4%
2022$7,373+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 12023, Page 812

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4479, Page 202