Skip to content

33 Railroad AveBellmawr, NJ 08031

Built 1940

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 28, 2010

Property Information

Block141
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,700
34%
Improvement Value:$100,200
66%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,707+0.2%
2024$5,698-3.2%
2023$5,884+1.4%
2022$5,801+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,848DeedBook 9220, Page 1913

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 4251, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1940