Skip to content

218 Saunders AveBellmawr, NJ 08031

Built 1953

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block146
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
30%
Improvement Value:$109,300
70%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,904+0.2%
2024$5,894-3.2%
2023$6,086+1.4%
2022$6,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

To:

Sq Ft1,331DeedBook 10437, Page 1712

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 4356, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1953