Skip to content

201 Lowell AveBellmawr, NJ 08031

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 1981

Property Information

Block146
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
29%
Improvement Value:$125,800
71%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,724+0.2%
2024$6,714-3.2%
2023$6,932+1.4%
2022$6,835+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970