Skip to content

336 Saunders AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Dec 5, 2049

Property Information

Block152
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,800
34%
Improvement Value:$81,600
66%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,705+0.2%
2024$4,697-3.2%
2023$4,850+1.4%
2022$4,782+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$157,500

To:

Sq Ft880DeedBook 8094, Page 1087

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 5219, Page 445

Property Sale

Sale
$3,972
DeedBook 5180, Page 74

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 5031, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1960