Skip to content

332 Saunders AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 3, 2020

Property Information

Block152
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
34%
Improvement Value:$67,500
66%
Total Assessment$101,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,846+0.2%
2024$3,840-3.2%
2023$3,965+1.4%
2022$3,909+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft620DeedBook 11442, Page 878

Property Sale

Sale
$41,101
DeedBook 4879, Page 759

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4440, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1960