Skip to content

254 Mc Clelland AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Apr 30, 1979

Property Information

Block1
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,021
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
36%
Improvement Value:$94,300
64%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,563+0.2%
2024$5,555-3.2%
2023$5,735+1.4%
2022$5,655+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000

To:

Sq Ft1,021DeedBook 3634, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1950