Skip to content

270 Mc Clelland AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 30, 2005

Property Information

Block1
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,021
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
34%
Improvement Value:$103,700
66%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,919+0.2%
2024$5,909-3.2%
2023$6,102+1.4%
2022$6,016+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,021DeedBook 8085, Page 314

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4292, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1960