Skip to content

1201 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 1995

Property Information

Block21
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,200
31%
Improvement Value:$106,800
69%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,862+0.2%
2024$5,853-3.2%
2023$6,043+1.4%
2022$5,958-9.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 4483, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1960