Skip to content

862 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2002

Property Information

Block29
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description1SCBS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
21%
Improvement Value:$241,000
79%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,535+0.2%
2024$11,517-3.2%
2023$11,892+1.4%
2022$11,724+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4772, Page 943