Skip to content

18 Warren AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Aug 27, 2069

Property Information

Block29
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
31%
Improvement Value:$110,000
69%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,739+0.2%
2024$4,731-3.2%
2023$4,885+1.4%
2022$4,817+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft720DeedBook 12277, Page 1762

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 9849, Page 152Recorded7/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960