Skip to content

58 Warren AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$329,500
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block29
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
26%
Improvement Value:$139,600
74%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,163+32.7%
2024$5,400-3.2%
2023$5,576+1.4%
2022$5,497+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$329,500

To:

Sq Ft1,528DeedBook 12523, Page 1917

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 5288, Page 384

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5036, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1960