Skip to content

58 Princeton AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Jul 1, 2066

Property Information

Block31
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
46%
Improvement Value:$61,000
54%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,236+0.2%
2024$4,229-3.2%
2023$4,367+1.4%
2022$4,305+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$92,500

To:

Sq Ft720DeedBook 10448, Page 1321

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 9677, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1960