Skip to content

237 Bergen AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Aug 31, 2053

Property Information

Block38
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
32%
Improvement Value:$103,500
68%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,798+0.2%
2024$5,789-3.2%
2023$5,977+1.4%
2022$5,893+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,166DeedBook 12101, Page 709

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 10256, Page 1922Recorded8/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960