Skip to content

1063 Thompson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Jan 26, 2055

Property Information

Block43
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
32%
Improvement Value:$103,500
68%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,790+0.2%
2024$5,781-3.2%
2023$5,969+1.4%
2022$5,885+1.0%
Property History
Sales4Foreclosures1

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 10296, Page 1746Recorded11/23/2015

Property Sale

Sale
$64,100

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 10167, Page 989Recorded3/17/2015

Foreclosure Case F-002435-12

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 8235, Page 191

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 7363, Page 1492

Property Built

Built

Year Built: 1960