Skip to content

214 Bergen AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 1997

Property Information

Block39
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,214
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
26%
Improvement Value:$145,800
74%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,413+0.2%
2024$7,401-3.2%
2023$7,642+1.4%
2022$7,534+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3591, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1960