Skip to content

246 Bergen AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$68,900
Last Sale Date
Mar 25, 1988

Property Information

Block39
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,513
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
27%
Improvement Value:$137,200
73%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,087+0.2%
2024$7,076-3.2%
2023$7,307+1.4%
2022$7,204+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$68,900

To:

Sq Ft1,513DeedBook 4283, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1960