Skip to content

246 Salem AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Nov 24, 2054

Property Information

Block43
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,700
33%
Improvement Value:$95,800
67%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,427+0.2%
2024$5,419-3.2%
2023$5,595+1.4%
2022$5,516+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,500

To:

Sq Ft768DeedBook 10969, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1960