Skip to content

200 Mercer AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Jun 2, 2069

Property Information

Block43
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
28%
Improvement Value:$156,500
72%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,180+0.2%
2024$8,167-3.2%
2023$8,434+1.4%
2022$8,315+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 11163, Page 1375

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 9714, Page 1873

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5079, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1960