Skip to content

1137 Howard AveBellmawr, NJ 08031

Built 1941

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block4
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,200
30%
Improvement Value:$114,800
70%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,202+0.2%
2024$6,193-3.2%
2023$6,394+1.4%
2022$6,304+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,425DeedBook 11812, Page 325

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 4410, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1941