Skip to content

1156 Jefferson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1944

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block4
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
28%
Improvement Value:$129,100
72%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,805+4.7%
2024$5,546-3.3%
2023$5,735+1.5%
2022$5,651+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,258DeedBook 12450, Page 1218

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3813, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1944