Skip to content

430 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Apartment

Last Sale Price
$21,000,175
Last Sale Date
Sep 28, 2007

Property Information

Block51
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class---
Description2.5SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,850,000
25%
Improvement Value:$8,650,000
75%
Total Assessment$11,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$434,930+0.2%
2024$434,240-3.2%
2023$448,385+1.4%
2022$442,060+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$21,000,175

To:

DeedBook 8696, Page 950

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 3631, Page 555