Skip to content

59 E Browning RdBellmawr, NJ 08031

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 15, 1997

Property Information

Block95
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,200,000
21%
Improvement Value:$4,500,000
79%
Total Assessment$5,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$215,574+0.2%
2024$215,232+17.8%
2023$182,766+1.4%
2022$180,188+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$3,250,000
DeedBook 4225, Page 565