Skip to content

23 Adams AveBellmawr, NJ 08031

Built 1944

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Feb 15, 1996

Property Information

Block6
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$111,000
69%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,839+0.2%
2024$5,829-3.3%
2023$6,027+1.5%
2022$5,939-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4805, Page 528

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 4240, Page 884

Property Sale

Sale
$37,000

Property Built

Built

Year Built: 1944