Skip to content

1120 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1944

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block6
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
32%
Improvement Value:$103,800
68%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,745+0.2%
2024$5,736-3.2%
2023$5,923+1.4%
2022$5,839+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 11094, Page 1514

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 10944, Page 1942Recorded8/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 1944