Skip to content

3 Adams AveBellmawr, NJ 08031

Built 1944

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block6
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
37%
Improvement Value:$80,700
63%
Total Assessment$128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,860+0.2%
2024$4,852-3.2%
2023$5,010+1.4%
2022$4,940+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$121,000

To:

Sq Ft970DeedBook 9514, Page 603

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 9315, Page 466

Property Sale

Sale
$104,900
DeedBook 7438, Page 724

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5014, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1944