Skip to content

178 Anderson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 31, 2011

Property Information

Block81
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,500
25%
Improvement Value:$156,600
75%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,870+0.2%
2024$7,858-3.2%
2023$8,114+1.4%
2022$7,999+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9424, Page 1634

Property Sale

Sale
$84,255
DeedBook 9314, Page 1281

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 8199, Page 830

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7984, Page 43

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4067, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1965