Skip to content

148 Anderson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 1995

Property Information

Block81
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,900
49%
Improvement Value:$70,400
51%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,193+0.2%
2024$5,184-3.2%
2023$5,353+1.4%
2022$5,278+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920