Skip to content

23 Hendrickson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2013

Property Information

Block88
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,143
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
34%
Improvement Value:$103,300
66%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$5,314+14.8%
2014$4,628+5.7%
2013$4,381+4.2%
2012$4,203+7.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350
DeedBook 3608, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1960