Skip to content

11 Hendrickson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1945

Last Sale Price
$90,900
Last Sale Date
Aug 18, 2015

Property Information

Block88
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
37%
Improvement Value:$77,900
63%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,656+0.2%
2024$4,648-3.2%
2023$4,800+1.4%
2022$4,732+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,900

To:

Sq Ft1,280DeedBook 10269, Page 435

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 7142, Page 1708

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5157, Page 565

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4520, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1945