Skip to content

47 Brown AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 25, 2008

Property Information

Block89
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,400
38%
Improvement Value:$110,600
62%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,732+0.2%
2024$6,721-3.2%
2023$6,940+1.4%
2022$6,842+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,331DeedBook 8898, Page 1158

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7768, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1950