Skip to content

62 Brown AveBellmawr, NJ 08031

Built 1951

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 31, 2000

Property Information

Block91
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,113
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
36%
Improvement Value:$98,800
64%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,855+0.2%
2024$5,845-3.2%
2023$6,036+1.4%
2022$5,951+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,113DeedBook 5093, Page 200

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4817, Page 584

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4599, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1951