Skip to content

46 Brown AveBellmawr, NJ 08031

Built 1951

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block91
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,449
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
35%
Improvement Value:$105,800
65%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,119+0.2%
2024$6,110-3.2%
2023$6,309+1.4%
2022$6,220+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,449DeedBook 11292, Page 1233

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 9211, Page 69

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 7865, Page 1221

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5120, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1951