Skip to content

58 E Maple AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
May 19, 2059

Property Information

Block93
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
35%
Improvement Value:$103,900
65%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,063+0.2%
2024$6,053-3.2%
2023$6,250+1.4%
2022$6,162+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,377DeedBook 11196, Page 1936

Property Built

Built

Year Built: 1960