Skip to content

205 Bradley AveBellmawr, NJ 08031

Built 1990

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Apr 30, 2001

Property Information

Block98
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,538
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,600
26%
Improvement Value:$159,500
74%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,173+0.2%
2024$8,160-3.2%
2023$8,426+1.4%
2022$8,307+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

To:

Sq Ft2,538DeedBook 5158, Page 866

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 4550, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1990