Skip to content

313 Bradley AveBellmawr, NJ 08031

Built 1994

Last Sale Price
$201,500
Last Sale Date
May 28, 2009

Property Information

Block98
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,600
27%
Improvement Value:$141,100
73%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,326+0.2%
2024$7,314-3.2%
2023$7,552+1.4%
2022$7,446+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$201,500

To:

Sq Ft1,516DeedBook 9042, Page 1324

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 4945, Page 431

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4902, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1994