Skip to content

59 Taunton Avenue EastBerlin, NJ 08009

Built 1920

Last Sale Price
$84,500
Last Sale Date
Dec 15, 1995

Property Information

Block1101
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,368
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
33%
Improvement Value:$110,600
67%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,615+0.9%
2024$5,563+2.1%
2023$5,448+0.6%
2022$5,415-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$84,500

To:

Sq Ft1,368DeedBook 4796, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1920